Suorat PREFA-koukut on tarkoitettu suorakulmaisten kourujen asentamiseen kattorakenteen alle. Vankan alumiiniseoksen ansiosta ne ovat erittäin kestäviä ja pitkäikäisiä. Ennen kiinnitystä koukut täytyy taivuttaa haluttuun kulmaan, mikä edellyttää osaamista ja tarkkuutta.
Minimikallistus kourulle kohti syöksyä tulisi olla 3 mm per metri. Tämä koukkumalli on asennuksellisesti haastavin ja huolimattomalla käsittelyllä pinta voi naarmuuntua. Koukut voidaan kääntää ja kiinnittää palkin sivuun tai säätää niiden kulmaa tarpeen mukaan asennettavaksi riman tai aluslaudoituksen uraan. Koukut takaavat tukevan ja vakaan kiinnityksen mahdollistaen joustavan asennuksen erilaisiin kattorakenteisiin.
| Tyyppi | Rovný |
| Väri | Světle šedá P10 |
| Halkaisija | 86 mm |
| Avattu leveys | 250 mm |
| toteutus | Hranaté |
| Väri | vaaleanharmaa P10 (RAL 7005) |
| Väri - tyyppi | podobná RAL 7005 |
| tyyppi | ränninkoukku |
| Materiaali | Hliník |
| leveys | 86 mm |
| vaihtoehto | Světle šedá RAL 7005 |
| valmistaja | Prefa Aluminiumprodukte s.r.o. |
Tämä verkkokauppa käyttää evästeitä, jotka auttavat sen moitteettomassa toiminnassa. Käyttämällä palvelujamme hyväksyt evästeiden käytön. Lisätietoja löydät tästä linkistä.