Suorat PREFA-koukut on tarkoitettu suorakulmaisten kourujen asentamiseen kattorakenteen alle. Vankan alumiiniseoksen ansiosta ne ovat erittäin kestäviä ja pitkäikäisiä. Ennen kiinnitystä koukut täytyy taivuttaa haluttuun kulmaan, mikä edellyttää osaamista ja tarkkuutta.
Minimikallistus kourulle kohti syöksyä tulisi olla 3 mm per metri. Tämä koukkumalli on asennuksellisesti haastavin ja huolimattomalla käsittelyllä pinta voi naarmuuntua. Koukut voidaan kääntää ja kiinnittää palkin sivuun tai säätää niiden kulmaa tarpeen mukaan asennettavaksi riman tai aluslaudoituksen uraan. Koukut takaavat tukevan ja vakaan kiinnityksen mahdollistaen joustavan asennuksen erilaisiin kattorakenteisiin.
| Tyyppi | Rovný |
| Väri | Antracit P10 |
| Halkaisija | 120 mm |
| Avattu leveys | 333 mm |
| toteutus | Hranaté |
| Väri | antrasiitti P10 (RAL 7016) |
| Väri - tyyppi | podobná RAL 7016 |
| tyyppi | ränninkoukku |
| Materiaali | Hliník |
| leveys | 120 mm |
| vaihtoehto | Antracit RAL 7016 |
| valmistaja | Prefa Aluminiumprodukte s.r.o. |
Tämä verkkokauppa käyttää evästeitä, jotka auttavat sen moitteettomassa toiminnassa. Käyttämällä palvelujamme hyväksyt evästeiden käytön. Lisätietoja löydät tästä linkistä.